Защита на потребителите
Новини
ИНСТРУКЦИЯ ЗА ДЕЙСТВИЕ ПРИ ГОРСКИ ПОЖАР!
02.08.2024
Горската покривка от изсъхнали листа и треви е леснозапалима, което допринася за бързото разпространение на горенето. Дори сравнително слаби източници на запалване с краткотрайно действие, като хвърлена неизгасена кибритена клечка, могат да предизвикат значителни щети в гората.
Затова е необходимо спазването на определени правила:
- Да не се празнува, като се ползват фойерверки, китайски балони и други подобни.
- Да не се допуска изхвърляне на неизгасени фасове и клечки кибрит, включително и от автомобилите, с които се преминава покрай или през горски участъци.
- Да не се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа и да предизвикат запалване на суха растителност.
- Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са съоръжени с искрогасители.
- Да се пали огън в гората, единствено на специално обозначените и устроени за целта туристически места. Преди запалване на огъня да се осигури вода за гасене при поява на вятър и при напускане на мястото. Да се подготвят тупалки – от гума или от зелени клони, с които да се действа при възникване на пожар.
- Никога да не се пали огън при наличие на вятър – той може да разнесе искри и топли частици на големи разстояния.
- Разчистването от сухи клони и др. в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им чрез изгаряне!
- При открити признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци) трябва да се извърши оценка на обстановката – да се определи мястото на възникване на пожара, посоката на придвижване на огъня и скоростта на разпространение. Ако имате информация за хора, пребиваващи до огнището на запалване, но няма признаци да са усетили пожара – уведомете ги и заедно се отдалечете от опасното място.
- Ако пожарът е в начална фаза трябва да се предприемат мерки за угасяне чрез: насипване на пръст, пясък, потушаване с тупалки от зелени клони.
- Да се пазят дрехите от запалване, особено ако са от изкуствена материя (да не се разголва тялото, поради висок риск от изгаряне).
- Да се предпазват дихателните пътища чрез поставяне на мокри кърпи или други лични предпазни средства.
- При опасност от бързо усложняване на обстановката потърсете безопасен път за напускане на мястото – в посока, перпендикулярна на вятъра или покрай водни басейни.
- Съобщете за възникналия пожар на телефон 112. Ако няма покритие на мобилните мрежи съобщете в най-близкото кметство.
***
Действията ни при горски пожар трябва да са следните:
Определете посоката на вятъра и напуснете района, който ще попадне в обсега на пожара.
Съобщете за пожара в най-близкото населено място или горски дом.
Ако сте блокирани от огъня, потърсете естествени препятствия – просеки, пътища, поляни, сечища или други голи места.
Използвайте водата, ако има наблизо река – намокрете дрехите и тялото си или се потопете в нея.
Покрийте откритите части на тялото, пред устата и носа си поставете намокрена кърпа или плат. Придвижвайте се приведени.
Ако горящата площ е малка, опитайте се сами да изгасите пожара, като използвате връхна дреха или сноп набързо начупени клони, с които удряйте пламъците.
Ограничете пожара, като съберете сухите клони и листа по пътя на разпространение на горенето. Дрехите не се свалят – те поемат част от топлината.
При действията си изхождайте от обстоятелството, че пожарът се разпространява по-бързо по посока на вятъра и по склон – от ниските части към върха.
Оказвайте помощ и съдействие на гасаческите екипи при локализиране на пожарите и за евакуиране на хората и животните от района на пожара.
***
СПОДЕЛЕТЕ ИНФОРМАЦИЯТА, ЗА ДА СТИГНЕ ДО ПОВЕЧЕ ХОРА!
ПРОЧЕТЕТЕ ГО ВНИМАТЕЛНО НА ДЕЦАТА СИ И ВАШИТЕ БЛИЗКИ - ДЕЦАТА НЯМА КАК ДА НАУЧАТ ПРАВИЛАТА В ТИК-ТОК И ИНСТАГРАМ! НАУЧЕТЕ ГИ ВИЕ НА ТЯХ!
НАПОМНЯЙТЕ И СЛЕДЕТЕ ЗА НЕРЕДНОСТИ!

НЕ СЕ СТРАХУВАЙТЕ ДА НАПРАВИТЕ ЗАБЕЛЕЖКА - С ВЕЖЛИВ, НО КАТЕГОРИЧЕН ТОН! АКО НЕ СЕ СЪОБРАЗЯТ, СЕ ОБАДЕТЕ НА 112!

НЕ СИ КАЗВАЙТЕ, ЧЕ НЕ Е НАША РАБОТА КОЙ КАКВО ПРАВИ И ДА ЧАКАМЕ НА НЯКОЙ ДРУГ! КЪСНО ЩЕ Е!

ПЛАНИНАТА Е НАША!
ОТГОВОРНОСТТА Е НАША!
ЖИВОТЪТ Е НАШ!
Translate/Select language
 
Търсене
Бюлетин Култура на фокус
Община Струмяни - карта
Преоткрий България
Структурни фондове на ЕС